JALA NETI NA ZDROWE ZATOKI

Jala Neti jest prastarą techniką oczyszczania górnych dróg oddechowych.

W jodze zalicza się ją do 6 technik kriya (oczyszczania)

Ta codzienna praktyka polega na przelewaniu wody przez nozdrza.

Jeśli mieszkamy w zanieczyszczonym mieście, pracujemy w zapylonym miejscu, lub mamy katar

to zaleca się stosowanie Jala neti 2, lub 3 razy dziennie.

Tej praktyce nie towarzyszy żadne nieprzyjemne uczucie, gdyż roztwór wody jest dokładnie taki sam jak płyny w naszym ciele (na kubek dodaje się ok. pół łyżeczki soli i ciepłą wodę)

Czasem występuje nieprzyjemne uczucie w uszach co wiąże się ze zmianą ciśnienia – zwykle przechodzi ono po kilku użyciach.

* Oczyszcza nos z brudu oraz bakterii.
* Zmniejsza częstotliwość i czas trwania przeziębień.
* Zmniejsza objawy alergii takie jak katar sienny.
* Ułatwia oddychanie przez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
* Nawilża suchą jamę nosową oraz przejście między nosem a gardłem.
* Redukuje objawy przewlekłego zapalenia zatok.
* Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
* Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, przez co pomaga przy rzucaniu palenia.
* Może być pomocne w leczeniu
niektórych chorób uszu.

Można powiedzieć, że płukanie kanałów nosowych jest tak ważne dla zachowania zdrowia jak mycie zębów i powinno być częścią codziennej higieny osobistej.

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że nos jest najbardziej używanym organem naszego ciała. Będąc w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, jest również narażony na podrażnienia przez toksyny czy innego rodzaju substancje drażniące. Musi przefiltrowywać kusz, różnego rodzaju pyłki i zanieczyszczenia, które często bywają niewidoczne dla oka i niewyczuwalne dla nosa.

 

Nos musi radzić sobie ze zmiennym powietrzem, które może być nazbyt suche, wilgotne, gorące czy zimne dla ciała. Musi dostosowywać się do warunków klimatycznych charakterystycznych dla określonych obszarów tj. morze, pustynia, góry, etc. Musi sprawnie adaptować się do zmian pogodowych, szczególnie tych związanych ze zmianami pór roku, które często są przyczyną przeziębień. Powietrze w środowisku miejskim jaki i obecne w naszych domach czy miejscach pracy grzejniki i klimatyzacja są również nie lada wyzwaniem. Reasumując, możliwym jest, że żaden inny organ nie jest zmuszony do tak szybkiego dostosowywania się do warunków zewnętrznych.

 

Wystarczy pomyśleć o substancjach chemicznych, smogu czy pyłach, na które każdy z nas jest narażony w miastach.  To samo tyczy się domu, miejsc pracy, sklepów czy hoteli pełnych sztucznych zapachów. Przez większość czasu wdychamy powietrze, któremu daleko do ideału. Niemalże cały czasz nasz nos musi radzić sobie z substancjami pochodzenia sztucznego.

 

Wielu z nas zmaga się z problemami związanymi z układem oddechowym, powodowanymi kiepską jakością wdychanego powietrza, a które mogą być przyczyną innych schorzeń, począwszy od zmęczenia i depresji na ciężkich chorobach kończąc. Oczywistym jest, że zatoki jako pierwsze zostają narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Natomiast, ich osłabienie powoduje ból, szczególnie głowy, który ma znaczny wpływ na komfort naszego życia. Zablokowane zatoki mogą osłabiać nasze chęci do codziennej pracy i do użytecznego dysponowania zasobami energetycznymi. Problemy z zatokami będąc stosunkowo proste do zdiagnozowania, niestety są również proste do przeoczenia czy zaniedbania.

Czy niemożność zaczerpnięcia powietrza i zatkany nos nie sprawiły, że marzyliśmy o tym, aby istniał prosty sposób na udrożnienie nosa poprzez przelanie wody przez nozdrza? Możliwe, że próbowaliśmy soli fizjologicznej dostępnej w aptece, ale okazało się, że roztwór ten nie był wystarczająco silny, aby wywołać pożądany efekt.

 

Na szczęście jest sprawdzony sposób na oczyszczenie zatok. Można tego dokonać z pomocą małego kubka z wodą, nazywanego kubkiem neti. Nie musimy już zmagać się z zatkanymi zatokami czy innego rodzaju problemami związanymi z funkcjonowaniem nosa. Co więcej, nie musimy już polegać na sztucznych środkach udrożniających górne drogi oddechowe, które często wywołują wiele skutków ubocznych.

 

Kubek neti to małe naczynie na wodę zaprojektowane specjalnie do oczyszczania kanałów nosowych. Innymi słowy, służy do irygacji nosa. Wystarczy napełnić kubek ciepłą wodą, wsypać odrobinę soli i umieścić lejek kubka w jednym z nozdrzy. W ten sposób możemy przelać przez nos taką ilość wody jaka jest potrzebna do jego oczyszczenia.

 

Kubek neti sięga korzeniami do Indii, tradycji jogi i jej antycznej wiedzy o zdrowiu i świadomości. Termin „neti”, który dosłownie oznacza prowadzić, odnosi się do wody, która udrażnia kanały nosowe, prowadząc czy pociągając za sobą energię. Kubek neti przez wieki wykorzystywany jako pomoc w praktykach jogi, dzisiaj nie jest prastarym sekretem na wyłączność. Jest on rekomendowany przez współczesnych naturopatów i lekarzy. Jest  to proste i sprawdzone narzędzie do higieny osobistej, z którego każdy może czerpać korzyści. Dzisiaj możemy je znaleźć nie tylko w centrach jogi, ale również w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

 

Pomimo, że tradycyjne kubki neti wykonane były z metalu, dzisiaj głównie znajdziemy te ceramiczne. Wyglądem przypominają małe naczynia do podlewania kwiatów, nie większe od filiżanki. Z jednej strony zakończone są lejkiem, który umieszczony w nosie, umożliwia przelanie przez niego wody.

 

 

 

 

 

 

 

Kubek neti jest ważnym i skutecznym narzędziem do oczyszczania zatok, które jest odpowiednie dla każdego kto chce poprawić swoje zdrowie, wyostrzyć percepcję zmysłową, zwiększyć możliwości oddechowe czy wzmocnić szeroko pojętą witalność. Jest to doskonałe remedium sprzyjające podwyższaniu poziomu energii, płynącej zarówno przez umysł, zmysły, serce, jak i przez cały układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy.

 

Każdy może czerpać korzyści z codziennego używania kubka neti. Szczególnie rano może być alternatywą dla filiżanki kawy czy herbaty, pomagając nam rozpocząć dzień. Możliwe, że po kilkudniowym stosowaniu, płukanie nosa stanie się czymś zupełnie naturalnym i trudno będzie nam uwierzyć, jak mogliśmy się obejść bez tej praktyki.

 

Jeżeli rano zmagamy się z ospałością, mamy trudności z oddychaniem, a na języku znajduje się wyraźny nalot, znaczy to, że możemy wspomóc organizm poprzez irygacje nosa.

 

Płukanie nosa jest częścią codziennej rutyny osób w taki czy inny sposób związanych z jogą. Każdy kto chce czerpać korzyści z pozycji, ćwiczeń oddechowych czy medytacji może również zainteresować się tą praktyką.

 

Prawdę powiedziawszy, niewielu z nas nie zmaga się z codziennymi lub sezonowymi problemami z zatkanymi czy suchymi zatokami i bólem głowy. Takie dolegliwości mogą być spokojnie zażegnane poprzez użycie kubka neti. Jest on pomocny również w leczeniu przeziębienia, grypy, astmy czy chorób płucnych. Należy jednak pamiętać, że leczenie poważnych chorób przy pomocy kubka neti, wymaga ostrożności i dogłębnej znajomości metody.

 

Kubek neti wspomaga proces wydalania śluzu z całego organizmu, począwszy od nozdrzy i zatok. Proces ten angażuje cały organizm do pozbywania się śluzu, poprzez przywracanie cyrkulacji powietrza i energii w układzie krążenia i układzie nerwowym, które w konsekwencji będą oddziaływać na układ trawienny i inne. Kubek neti jest odpowiednią pomocą dla każdego kto zmaga się z nadmiarem śluzu lub z problemami związanymi z układem limfatycznym.

 

Płukanie nosa może być częścią każdej terapii oczyszczającej, ponieważ wspiera proces redukowania śluzu i krążenia. Może być równie pomocne w połączeniu z innymi metodami oczyszczania organizmu, jednocześnie pozostając tak samo ważną techniką samą w sobie. Oczyszczając inne narządy tj. organy układu trawiennego, nie powinniśmy zapominać o oczyszczaniu zatok.

 

Jako narzędzie poprawiające przepływ energii i krążenia, kubek neti może wspomóc proces odchudzania. Kiedy nasze zatoki są zatkane wszystkie procesy związane z krążeniem i trawieniem mogą być osłabione. Skutkiem tego może być odkładanie toksyn w organizmie. Dla każdego kto jest zainteresowany utratą wagi, kubek neti może stać się ważnym elementem wspomagającym proces odchudzania.

 

W kwestii podnoszenia poziomu energii, kubek neti jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wspomóc mentalne i fizyczne funkcjonowanie organizmu. Poprawa jakości oddechu jest dobra również dla osób uprawiających sport. Jeżeli wysiłek fizyczny zwieńczony jest ciężkim oddechem przez usta, jest to oznaka, że nozdrza potrzebują oczyszczenia i wzmocnienia. Oczyszczając narząd zmysłu, kubek neti pobudza umysł do  kreatywnego myślenia, bowiem niesie ze sobą świeże powietrze, przestrzeń i  nową energię.

 

Jako środek służący do poprawy jakości oddechu i podniesienia poziomu energii, kubek neti jest istotnym narzędziem przedłużającym życie. Jest pomocny przy różnego rodzaju terapiach odmładzających, które wymagają odnowy energii witalnej. Wśród korzyści płynących z irygacji nosa nie powinniśmy pomijać jej wpływu na proces starzenia się i długowieczności.

 

Na poziomie psychologicznym oczyszczanie zatok może wspomóc usuwanie mentalnych barier, determinujących jakość naszego życia. Emocjonalne zachwiania, złość, strach, lęk, drażliwość i depresja często powiązane są z błędnymi nawykami i ograniczonymi możliwościami oddechowymi. Oczyszczanie nosa może wnieść więcej przestrzeni na głęboki oddech, a co za tym idzie więcej przestrzeni na radzenie sobie z problemami na tle  emocjonalnym.

 

Jednym ze współczesnych problemów, związanych z dbaniem o zdrowie jest tendencja do pokładania zbyt dużej wiary w leki, zamiast wprowadzenia do codziennej rutyny zabiegów poprawiających naszą kondycje zdrowotną. Kubek neti jest narzędziem, które pozwala w znacznym stopniu odzyskać kontrolę nad naszym zdrowiem. Jako, że nie jest on zamiennikiem leków, pomaga nam również uniknąć wprowadzania niepotrzebnych substancji do naszego organizmu. Bez wątpienia kubek neti wart jest małego wysiłku, związanego z jego codziennym użytkowaniem i w przeciwieństwie do wielu środków medycznych jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych.

Poza czynnikami zewnętrznymi, powodującymi problemy związane z zatokami i z nosem, wyróżniamy równie ważne czynniki wewnętrzne, wpływające na stan naszych zatoki i płuc. Główną przyczyną jest nasza dieta bogata w pożywienie tworzące śluz w organizmie. Do takiegoż zaliczamy nabiał, chleb, słodycze, tłuszcze, jak również sposób przygotowania jedzenia, jakim jest smażenie.

 

Właściwie każde tzw. śmieciowe czy wysoko przetworzone jedzenie przyczynia się do procesu tworzenia śluzu w organizmie. Przejedzenie może mieć podobne skutki. Jedzenie, którego organizm nie może strawić, jest przemieniane w śluz. Mówiąc najogólniej, dieta uboga w węglowodany może być pomocna przy jego redukcji. To samo dotyczy zestawiania określonych pokarmów np. zbyt duża ilość węglowodanów w połączeniu  z białkiem.

 

Wiele napojów ma podobny wpływ na organizm. Zaliczamy do nich słodkie napoje i soki, mleko, a także, nadmiar zimnej wody.

 

Jednym z miejsc gdzie nadmiar śluzu gromadzi się jest nasza głowa. Miejsce, w którym produkcja śluzu jest wzmożona w celu ochrony jamy nosowej i zatok, a także filtrowania wdychanego powietrza. Nadmiar śluzu w tych okolicach może zablokować zatoki i utrudnić oddychanie w taki sam sposób jak zewnętrzne zanieczyszczenia. Połączenie diety bogatej w produkty powodujące śluz w organizmie i codzienne stykanie się z zanieczyszczonym powietrzem, spotęguje problem nadmiaru śluzu w okolicach głowy.

 

Oprócz czynników powiązanych z dietą i środowiskiem siedzący tryb życia w dużym stopniu przyczynia się do nagromadzenia śluzu w ciele. Słabe krążenie będące skutkiem braku ruchu w skuteczny sposób utrudnia pozbywania się śluzu. Tak samo jak fizyczna i mentalna ociężałość, a nawet stagnacja, wspomagają nadmierną jego produkcję.

 

 

Jednocześnie wielu z nas pracuje umysłowo. Żeby wykonywać naszą pracę dobrze, konieczne jest zachowanie pewnego poziomu przejrzystości w głowie. W pracy nasza energia kumuluje się właśnie w niej i w oczach, co w konsekwencji obciąża zatoki. Łatwo zatem zaobserwować, że współcześnie (zanieczyszczone powietrze, zła dieta, brak ruchu i nadmiar pracy umysłowej) stajemy w obliczu narażenia zdrowia, począwszy już od nosa samego w sobie.

 

Dodatkowo, należy wspomnieć, że wielu z nas może mieć problemy z krzywą przegrodą nosową, szyją, alergiami czy innego rodzaju zdrowotnymi odchyleniami, które w negatywny sposób wpływają na pracę nosa, nawet w optymalnych warunkach.

 

Zmieniając lub czyszcząc filtr w odkurzaczu czy innych urządzeniach i pojazdach, zaniedbujemy najważniejszy filtr w naszym ciele jakim są zatoki. Używanie kubka neti umożliwia oczyszczenie kanałów nosowych, co przyczynia się do ich lepszej i bardziej wydajnej pracy. Pomaga to w usuwaniu nadmiaru śluzu, produkowanego w organizmie, a który odkłada się w głowie.

 

Czy możemy czerpać korzyści z użycia kubka neti?

 

Na to pytanie można znaleźć odpowiedź, przeprowadzając prosty eksperyment. Spróbujmy oddychać głęboko. Na początku przez oba nozdrza, następnie przez każde z osobna (w tym celu zatykamy jedno z nozdrzy palcem). Jeżeli czujemy jakiekolwiek blokady czy ograniczony przepływ powietrza w nosie, oznacza to, że możemy czerpać korzyści z codziennego płukania nosa.

 

Postarajmy się sprawdzić drożność nosa nie tylko w ciągu dnia, ale również kiedy wstajemy rano i wieczorem przed udaniem się na spoczynek. Są to bowiem pory w ciągu dnia kiedy niedrożność nosa jest bardziej wyczuwalna. Kubek neti tym bardziej może sprzyjać naszemu organizmowi, jeżeli jakikolwiek rodzaj niedrożności nosa dokucza nam przez cały dzień. Bardzo mały odsetek ludzi nie będzie potrzebował tego rodzaju terapii.

 

Irygacja nosa może przynieść ulgę lub całkowicie pomóc osobą, które zmuszone są do ciągłego wydmuchiwania nosa w ciągu dnia. Takie same rezultaty mogą odczuć osoby borykające się z problemem spływania śluzu z zatok do gardła, natomiast dla wielu płukanie nosa może okazać się środkiem na podniesienie jakości oddechu.

 

Jak ważne jest codziennego oczyszczanie nosa w porównaniu z myciem zębów? Można zaryzykować stwierdzenie, że oczyszczanie nosa jest ważniejsze, jako że wpływa bezpośrednio na poziom i przepływ energii w ciele, a szczotkowanie zębów ma wymiar bardziej higieniczny, który jest wspólny z oczyszczaniem nosa. Należy zauważyć, że przez nos oddychamy właściwie cały czas, natomiast jedzenia spożywamy tylko kilka razy dziennie.

 

W dzisiejszych czasach, kiedy koszty związane z opieką zdrowotną znacznie wzrastają, bez wątpienia warto wypróbować kubek neti. Jest to jedna z najtańszych i najbardziej efektywnych metod leczenia w stosunku do czasu i wysiłku, których wymaga jego użycie.

 

Zatoki i układ immunologiczny

 

Pierwszą rzeczą, z którą nasze ciało styka się jest powietrze. Nos jest swego rodzaju pierwszym pułkiem naszego układu immunologicznego. To dlatego przeziębienia, grypy czy inne choroby, którym towarzyszy gorączka zazwyczaj mają swój początek w okolicach głowy. Osłabione lub zatkane zatoki zwiększają podatność na choroby zakaźne, od przeziębienia zaczynając, na poważnych infekcjach kończąc.

 

Chcąc chronić nasz układ odpornościowy, pierwszym krokiem jest zadbanie o nasz nos i zatoki. Jest to ważne szczególnie we współczesnych czasach kiedy nasz układ immunologiczny może być mocno osłabiony nadmiernym przyjmowaniem antybiotyków. Kubek neti jest natomiast dobrym narzędziem podnoszącym poziom energii witalnej i wzmacniającym naszą odporność. Regularne płukanie nosa może zmniejszyć konieczność przyjmowania antybiotyków i w przeciwieństwie do nich będzie wspomagać nasz układ immunologiczny.

 

Jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami w użyciu kubka neti?

 

Poniżej znajduje się lista możliwych trudności czy komplikacji, które mogą się pojawić podczas użycia kubka neti.

 

Woda spływa do przełyku i buzi.

 

Zwiększmy nachylenie głowy. Starajmy się utrzymać brodę na poziomie czoła lub wyżej. Jeżeli mała ilość wody spływa do buzi, nie jest to problem, po prostu wyplujmy wodę przez usta.

 

Płukanie nosa powoduje ból w nosie.

 

Możliwe, że musimy zwiększyć lub zmniejszyć ilość soli w roztworze wodnym. Jeżeli odczuwamy pieczenie, zazwyczaj oznacza to, że ilość soli jest zbyt duża. Jeżeli odczuwamy jedynie ból, prawdopodobnie ilość soli jest zbyt mała.

 

Po przepłukaniu nos nie jest drożny i sprawia wrażenie bardziej zatkanego.

 

Spróbujmy powtórzyć zabieg, używając cieplejszej wody. Możemy spróbować dodać szczyptę ostrej przyprawy, jak imbiru czy cynamonu, aby wspomóc proces udrożniania nosa. Dodatkowo, możemy spróbować powdychać odrobinę olejku eterycznego (mentolowego czy eukaliptusowego) zaraz przed przepłukaniem nosa. Jeżeli te zabiegi nie pomogą, lepiej zaprzestać używania kubka neti. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie ziół lub leków w celu udrożnienia nosa.

 

Woda zatrzymuje się w zatokach, wypływając po jakimś czasie.

 

Jeżeli niewielka ilość wody wypływa z nosa, nie trzeba się się tym przejmować. Wystarczy użyć chusteczki do nosa i wydmuchać resztki wody.

 

Aby uniknąć zatrzymywania wody w zatokach, po zabiegu możemy pochylić głowę lub całą górę ciała i pokręcić głową w różnych kierunkach, do momentu, aż woda wypłynie na podłogę. (W tym celu możemy rozłożyć ręcznik lub wykonać zabieg nad wanną czy prysznicem).

 

Możemy również dodać odrobinę ostrej przyprawy (np. imbiru) do neti. Wdychanie olejku eterycznego może być równie pomocne. Tego rodzaju zabiegi pomogą w usunięciu wody z zatok. Możliwe, że spowodują również chęć kichnięcia.

 

Jeżeli problem będzie się powtarzał, należy zaprzestać wykonywania zabiegu płukania nosa. Może to oznaczać, że niedrożność zatok jest głębsza i jako pierwsza wymaga leczenia. Możemy użyć ziołowego olejku do nosa nasya lub wdychać sproszkowane ostre przyprawy, jak cynamon czy imbir.

 

Po zabiegu płukania nosa wielokrotnie wydmuchuje nos.

 

Zazwyczaj jest to dobra oznaka tego, że zatoki otwierają się. Rzadko jest to problem. Należy jednak pamiętać, aby zawszy dmuchać nos delikatnie.

 

Używanie kubka neti powoduje, że kicham.

 

Zazwyczaj nie jest to problem, a kichanie wspomaga oczyszczanie nosa. Jeżeli jednak dzieje się to regularnie, może być to oznaką alergii. Podobnie jak to, że może być powodowane zbyt duża ilością soli w roztworze. Spróbujmy zmniejszyć jej ilość i sprawdzić czy będzie to rozwiązaniem. Możliwe również, że będziemy musieli przyjrzeć się naszemu zdrowiu pod kątem alergii.

 

Podczas wykonywania irygacji, odrobina krwi wypływa z nosa.

 

Mała ilość krwi może być skutkiem zbyt małej ilości soli w roztworze. Możemy spróbować zwiększyć ilość soli, jednak rozważmy czy nie warto poczekać, aż błona śluzowa nosa zagoi się, ponieważ sól może podrażniać jakiekolwiek rozcięcia czy otarcia.

 

Krwawienie może być rezultatem nadmiernej suchości w nosie i nadwyrężać błonę śluzową w jego wnętrzu. Jeżeli to stanowi problem, spróbujmy posmarować jamę nosową odrobiną oleju sezamowego przed irygacją lub dodać jego odrobinę do wody z solą. Taki stan może wystąpić szczególnie późną wiosną kiedy wraz z temperaturą wzrasta również poziom energii.

 

Jeżeli czujemy, że problem leży gdzie indziej i związany jest z wewnętrznym zaburzeniem, skontaktujmy się z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia.